Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo na ,,policjanta” – kobieta straciła oszczędności życia

53-latka straciła wczoraj 120 tysięcy złotych. Kobieta została oszukana przez sprawcę podającego się za policjanta. Oszust pod legendą rozpracowywania grupy hakerów, krok po kroku prowadził kobietę do utraty pieniędzy.

W środę (9 kwietnia 2020r.) do 53-letniej mieszkanki Olsztyna, przebywającej obecnie u swojej mamy w Węgorzewie, zadzwonił mężczyzna który twierdził, że jest policjantem z wydziału śledczego, rozpracowującym grupę hakerów atakujących konta bankowe i kradnących z nich oszczędności. Aby nadać wszystkiemu wiarygodności mężczyzna kazał kobiecie nie rozłączać się i wybrać nr 112 w celu zweryfikowania dzwoniącego. Mężczyzna, który zgłosił się po wykręceniu numeru alarmowego, potwierdził tożsamość oszusta jako policjanta. Następnie oszust kazał się nie rozłączać i nie wchodzić w tym czasie na konto bankowe, gdyż zniweczy się tym całą pracę Policji. Po zakończaj rozmowie pokrzywdzona sprawdziła konto bankowe, które uszczupliło się o 120 tysięcy złotych. Kobieta o zdarzeniu natychmiast powiadomiła węgorzewską policję.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Powrót na górę strony