Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – wspólnie przeciwko zagrożeniom

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest już znanym sposobem komunikowania się z Policją. Świadczą o tym zgłoszenia mieszkańców naszego regionu. Od początku powstania mapy węgorzewscy policjanci odnotowali 593 zgłoszeń. Część z nich została potwierdzona. Dzięki funkcjonowaniu KMZB każdy mieszkaniec powiatu węgorzewskiego może mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo.

Narzędzie, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało stworzone, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Dzięki aplikacji mogą oni łatwo i anonimowo zgłaszać sytuacje w swoim otoczeniu, które bezpośrednio wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

O tym, że narzędzie to jest wykorzystywane i popularne, świadczy ilość naniesionych zgłoszeń. Od września 2016 roku, węgorzewscy funkcjonariusze odnotowali 593 zgłoszeń. Do tej pory potwierdzonych zostało 331, natomiast 206 z nich nie zostało potwierdzonych, a 54 potraktowano jako żart lub pomyłkę. Dużą ich część stanowią zagrożenia, związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, niewłaściwa infrastruktura drogowa, czy nieprawidłowe parkowanie. Inne kategorie wskazywane przez lokalną społeczność to np. grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją oraz wałęsające się bezpańskie psy, jak również akty wandalizmu.

To pokazuje, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców nie są im obojętne. Każdy chce mieć wpływ na bezpieczeństwo okolicy, w której mieszka, uczy się lub pracuje. Taka aktywność i zaangażowanie społeczeństwa powodują możliwość włączenia się w ogólny system poprawy bezpieczeństwa.

Węgorzewscy dzielnicowi codziennie spotykają się z mieszkańcami. Przypominają im o możliwości skorzystania z aplikacji, jaką jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, zachęcają i objaśniają, w jaki sposób należy z niej korzystać. Sygnał o zagrożeniu i sprawdzenie zagrożenia przez funkcjonariuszy powoduje, że w miejscu naszego zamieszkania czujemy się bezpieczniej.

Przypomnijmy:

Każdy obywatel ma możliwość skorzystania z aplikacji informatycznej, jaką jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i poinformowania Policji o zauważonym problemie mającym wpływ na poczucie jego bezpieczeństwa.

Wystarczy tylko posiadać internet, wejść na stronę Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie i kliknąć na zakładkę z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, znajdującą się po prawej stronie. Na początku należy zapoznać się z regulaminem. W razie potrzeby można skorzystać z załączonej tam instrukcji obsługi. Później trzeba dokładnie wybrać miejsce, gdzie dochodzi do naruszenia prawa. Potem jeszcze tylko wybranie odpowiedniej kategorii zgłoszenia, np.: akty wandalizmu, grupowanie się młodzieży, czy wiele innych możliwości do wyboru. Na zakończenie należy zaznaczyć datę i godzinę zdarzenia. Informacja ta ułatwi policjantom zarejestrowanie zdarzenia.

Każde zgłoszenie naniesione na mapę zagrożeń jest weryfikowane przez węgorzewskich funkcjonariuszy. W przypadku potwierdzenia takiej informacji podjęte zostaną działania mające na celu wyeliminowanie uciążliwego dla mieszkańców zjawiska.

Pamiętajmy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W przypadku konieczności natychmiastowej pomocy, należy dzwonić pod numer telefonu 112.

Informuję, że zakładka Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest zamieszczona również na stronach internetowych Urzędu Miasta i Gminy Węgorzewo, Starostwa Powiatowego w Węgorzewie oraz Urzędu Gminy w Budrach i Pozezdrzu.

 

Powrót na górę strony