Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie bądź obojętny! Jeden telefon może uratować czyjeś życie

Zima jest okresem bardzo trudnym zwłaszcza dla osób bezdomnych i samotnych. Często przebywają oni w miejscach, które są nieocieplane i bez ogrzewania. Niska temperatura jest zagrożeniem dla ich życia i zdrowia. Dlatego ważne jest, abyśmy wiedzieli w jaki sposób im pomóc oraz, że osoby te mogą liczyć na pomoc odpowiedzialnych służb i instytucji. Nie bądźmy więc obojętni, jeden telefon może przecież uratować czyjeś życie.

Bezdomność jest problemem coraz większej ilości osób. Dlatego ważne jest abyśmy wiedzieli w jaki sposób możemy tym osobom pomóc. Staramy się dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących i wskazać im między innymi miejsce, gdzie w cieple będą mogły się przespać i posilić. W ten sposób funkcjonariusze udzielają pomocy każdemu, kto jej potrzebuje.

Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom, jakimi są śmiertelne wychłodzenia. O każdej osobie, która tej pomocy potrzebuje informujemy ośrodki pomocy społecznej. Są to osoby starsze, samotne, niezaradne, bądź w trudnej sytuacji materialnej i mogą stać się potencjalnymi ofiarami mrozu na skutek wychłodzenia organizmu. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Szczycieńscy policjanci patrolują więc miejsca, w których często przebywają takie osoby, np. dworce,  ogródki działkowe i pustostany.

Apelujemy. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi wychłodzenie. Gdy zauważymy, że sąsiad który mieszka sam nie wychodzi z domu bądź nie widać go od dłuższego czasu, a z komina jego domu nie wydobywa się dym poinformujmy o tym policjantów. Każdy taki sygnał będzie przez nich sprawdzony. 

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320.
To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.

Pod adres internetowym www.olsztyn.uw.gov.pl , gdzie zamieszczony jest aktualny wykaz schronisk i ośrodków wsparcia świadczących usługi na rzecz osób bezdomnych
i ubogich na terenie województwa warmińsko- mazurskiego.