Niebezpieczne znalezisko w lesie - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Węgorzewie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Niebezpieczne znalezisko w lesie

Spacerując po lesie można znaleźć wiele ciekawych okazów roślin i zwierząt. Można też trafić na znalezisko, którego zazwyczaj nikt się nie spodziewa. Na przykład na pocisk artyleryjski o wadze 40 kg pochodzący z czasów II wojny światowej. Jego znalazca o swoim odkryciu na terenie gminy Budry natychmiast powiadomił węgorzewskich policjantów. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach niewybuchu nie należy dotykać, czy też próbować przenosić.

Wczoraj (18.04.2017) przed południem oficer dyżurny węgorzewskiej komendy policji został powiadomiony o znalezionym niewybuchu. Na nietypowy przedmiot natknął się mężczyzna spacerujący po lesie. Okazało się, że jest to pocisk artyleryjski pochodzący z II wojny światowej. Przedmiot ten ważył 40 kg i mierzył około 60 cm. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce nietypowego znaleziska i powiadomili o pocisku saperów z jednostki wojskowej w Giżycku.

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej praktycznie są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swoje właściwości wybuchowe.

Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu policje bądź inne służby.