Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Promowali bezpieczeństwo na wodzie wspólnie z dziennikarzami RMF FM

Promocja zasad rozsądnego i bezpiecznego wypoczynku wśród żeglarzy, a także osób wypoczywających na mazurskich wodach to jeden z priorytetów węgorzewskich wodniaków. Wczoraj policjanci promowali bezpieczeństwo na wodzie wspólnie z dziennikarzami radia RMF FM.

Węgorzewscy policyjni wodniacy od maja pełnią służbę na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Węgorzewo często jest odwiedzane przez żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych. Sami mieszkańcy przekonują, że dla aktywnych turystów jest tu co robić. Policjanci oprócz kontroli sterników, mówią o niebezpieczeństwach wynikających z pływania po alkoholu i dotyczy to zarówno kąpiących się, jak i wypoczywających na łodziach, rowerach wodnych. Od początku maja do 10 czerwca policjanci zatrzymali 6 żeglarzy, którzy  siedli za ster po spożyciu alkoholu. Często więc nasuwa się pytanie , czy sternicy, którzy pijani prowadzą motorówki, zabierając na pokład swoje dzieci, żony, potrzebują tragedii, żeby zrozumieć, na jakie niebezpieczeństwo narażają siebie i swoich bliskich? Zachęcamy do obejrzenia spotu „Zobacz. Przeżyj”. Może wejście w skórę osoby, która najpierw miło wypoczywa nad wodą, spędza czas w towarzystwie znajomych, pije alkohol, a potem wchodzi do wody żeby popływać i w konsekwencji tonie, skłoni do refleksji i pozwoli przeżyć.  (Fragment nagrania można obejrzeć na stronie www.rmf24.pl).

 

Przypomnijmy!

Każda osoba znajdująca się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadząca statek lub inny obiekt pływający, nie będący pojazdem mechanicznym, podlega karze grzywny. Krótko ujmując sterującym statkami, pontonami, kajakami, rowerami wodnymi czy pływającym na materacach, którzy wypiją nawet niewielką ilość alkoholu, będą groziły grzywny.

Prowadzenie jednostki w stanie nietrzeźwości nadal jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 2 lat, oraz utratą uprawnień. Zgodnie z obowiązującymi przepisami statek, żaglówkę lub rower wodny, którym kieruje osoba nietrzeźwa lub pod wpływem środków odurzających, można usunąć z wody, gdy nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób. Właściciel jest narażony wtedy na koszty związane z przechowywaniem obiektu.

Powrót na górę strony