Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjantka i przedstawicielka sanepidu rozmawiały z młodzieżą o dopalaczach i odpowiedzialności nieletnich

Policjantka oraz przedstawicielka Sanepidu z Węgorzewa spotkały się z młodzieżą Zespołu Szkół Zawodowych w Węgorzewie. Głównym tematem rozmów były zagrożenia płynące z eksperymentowania ze środkami odurzającymi i substancjami niewiadomego pochodzenia oraz składu, popularnie nazywane dopalaczami. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają. Nie zabrakło także tematów związanych z odpowiedzialnością nieletnich i porad dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach oraz o obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

Na temat uzależnień, jakim mogą ulec młodzi ludzie sięgający po substancje psychoaktywne, rozmawiały wczoraj mł. asp. Agnieszka Filipska z Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie wspólnie z przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Węgorzewie – Dorotą Kozian. Była to inauguracja kampanii o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Hasło kampanii jest jednoznaczne i dobitnie oddaje jej przesłanie: Szkoda Ciebie na takie patoklimaty!

Co to są dopalacze, jak wyglądają i jakie są skutki i konsekwencje ich zażywania, to zaledwie część pytań na jakie musieli odpowiedzieć prelegenci. Wśród uczestników wywiązała się ożywiona dyskusja, która z pewnością na długo zapadnie w pamięci osób uczestniczących w spotkaniu.

Głównym celem tego spotkania, było zwrócenie uwagi, na to że życie wolne od substancji psychoaktywnych i przemocy pozwala na unikniecie kolizji z prawem i chroni przed wieloma życiowymi tragediami.

Podczas spotkania młodzież dowiedziała się również kim jest osoba nieletnia w świetle przepisów, od kiedy rozpoczyna się odpowiedzialność prawna nieletnich, na jakich zasadach odpowiada nieletni za popełnione czyny karalne i jak wyglądają procedury postępowania. Policjantka omówiła także z uczniami zjawisko demoralizacji, czym jest i jakie zagrożenia wiążą się z niedostosowaniem społecznym. W trakcie prelekcji profilaktyk przypomniała również o tym, że wagary, czyli nierealizowanie obowiązku szkolnego, palenie papierosów, czy picie alkoholu przez osoby nieletnie jest także zachowaniem niedozwolonym, za które ponosi się konsekwencje prawem przewidziane.

Nie zabrakło także porad dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych i obowiązku noszeniu elementów odblaskowych.

 

  • spotkanie uczniów z policjantką
  • spotkanie uczniów z policjantką
Powrót na górę strony