Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów! Podają się za pracowników firm obsługujących terminale płatnicze

Policja apeluje do pracowników i właścicieli sklepów, w których wykorzystywane są terminale płatnicze o zachowanie czujności. Oszuści podając się za pracowników firm obsługujących terminale usiłują dokonywać kradzieży.

Wczoraj (22.08.2018) węgorzewscy policjanci przyjęli pierwsze zgłoszenie dotyczące powyższej sytuacji. Mężczyzna o nieokreślonej tożsamości zadzwonił do sklepu, przedstawiając się jako konsultant firmy obsługującej terminale płatnicze. Twierdził, że system nie funkcjonuje prawidłowo, ze względu na nieukończoną aktualizację oprogramowania, którą trzeba przeprowadzić manualnie. Kolejnym krokiem była prośba o ręczne dokonanie zmiany ustawień w urządzeniu. Złodziej przekonał do przekazania kodów służących zabezpieczeniom, dających możliwość transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 2000 złotych. Próby późniejszego nawiązania połączenia telefonicznego z oszustem, okazały się bezskuteczne. Numer okazał się już nieaktywny.

Policja apeluje o zachowanie ostrożności.

W podobnych przypadkach, należy upewnić się, czy rozmówca faktycznie zatrudniony jest w firmie, z którą właściciel sklepu nawiązał współpracę. Warto wziąć pod uwagę, że banki oraz inne instytucje nie wymagają podawania haseł lub kodów oraz nie zlecają przeprowadzania próbnych transakcji drogą telefoniczną.