Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Mniej wypadków, więcej ofiar. Policyjne podsumowanie początku roku

Za nami dwa miesiące 2018 roku. Z policyjnych danych wynika, że w tym czasie na warmińsko - mazurskich drogach odnotowano mniej wypadków drogowych niż w tym samym okresie ubiegłego roku, mniej osób zostało rannych, natomiast więcej osób zginęło.

Mniej wypadków, kolizji, mniej rannych. Więcej ofiar śmiertelnych

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2018 roku na drogach naszego regionu doszło do 147 wypadków drogowych.  To o 16 % mniej niż w analogicznym okresie 2017 roku.  W tych  wypadkach 166 osób zostało rannych - to 43 mniej niż w ubiegłym roku. Spadek odnotowano także w kategorii kolizji drogowych: w ciągu 2 miesięcy 2018 roku  odnotowano 2397 takich zdarzeń. To o ponad 100 mniej niż w 2017 roku. Niestety w ciągu 2 pierwszych miesięcy tego roku 19 osób zginęło. To o 7 ofiar śmiertelnych więcej niż w tym samym czasie 2017 roku.

0 wypadków, 0 zabitych, 0 rannych

Od początku roku do 6 marca na Warmii i Mazurach w taki  sposób zapisało się dziesięć dni: zero wypadków, zero ofiar.  Takich dni przybywa, co niezmiernie cieszy. Współdziałanie wszystkich użytkowników ruchu drogowego bez wątpienia da wymierny efekt. Pamiętajmy, że:

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa

Na bezpieczeństwo w ruchu drogowym składa się wiele różnych czynników. Są to m.in. stan techniczny pojazdu, infrastruktura drogowa, warunki atmosferyczne, czy dynamiczna i zmienna sytuacja na drodze, umiejętności  i technika  jazdy kierowcy, percepcja i zdolność podejmowania szybkich, ale trafnych decyzji, koncentracja i poszanowanie przepisów. Warto pamiętać, że podejmując ryzykowne manewry narażamy własne i czyjeś życie.

Trzeźwy kierowca - to oczywiste

Niestety jak pokazują policyjne statystyki nie dla wszystkich. W ciągu 2 miesięcy 2018 roku na drogach naszego regionu policjanci odnotowali 419 przypadków kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu.  Z analizy tych przypadków wynika, że 291 kierowców swoim zachowaniem wyczerpało znamiona przestępstwa określonego w art.178a Kodeksu karnego, a 128 popełniło wykroczenie.  

Porównując te dane do ubiegłego roku odnotowano nieznaczny spadek kierujących pod wpływem alkoholu. Niestety, jest wciąż zbyt mały.

Policjanci ruchu drogowego dokładają wszelkich starań, by wyeliminować nietrzeźwych kierowców z dróg. Niezmiernie ważne jednak jest, by wszyscy użytkownicy ruchu drogowego pamiętali,  jak bezwzględnie ważna jest trzeźwość. Bo bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa - razem możemy mieć na nie wpływ.

mk/in