Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Korzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Czy w Twojej okolicy są miejsca gdzie gromadzą się osoby i piją alkohol? Boisz się przechodzić z uwagi na zaczepki? Widzisz zaparkowane na chodniku samochody przez, które piesi muszą wchodzić na jezdnię? Zgłoś to. Kształtuj bezpieczeństwo w swoim otoczeniu. Korzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie lokalnej społeczności. Dlatego ważne jest wykorzystywanie narzędzi, które pozwalają na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie zagrożeń, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców naszego powiatu  negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. W związku z powyższym, aby usprawnić wymianę informacji z obywatelami, policjanci zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

KMZB to interaktywne narzędzie, dzięki któremu każdy może anonimowo przekazać policji informacje o występujących zagrożeniach. Za pomocą strony internetowej lub aplikacji można zaznaczyć zagrożenie występujące w naszej okolicy.

Dodawanie nowego punktu na mapie zagrożeń jest możliwie dzięki odnośnikowi  - Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – znajdującego się na stronie Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie. Po otwarciu strony wystarczy kliknąć baner z logo KZMB znajdujący się po prawej stronie.  Dalsza obsługa jest bardzo prosta, wręcz intuicyjna. Na początku należy zapoznać się z regulaminem. W razie potrzeby można skorzystać z załączonej tam instrukcji obsługi.

Każde zgłoszenie naniesione na mapę zagrożeń jest weryfikowane przez Policję. W przypadku potwierdzenia takiej informacji podjęte zostaną działania mające na celu wyeliminowanie uciążliwego dla mieszkańców zjawiska.

Od uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa tj. od września 2016 roku mieszkańcy naszego powiatu zaznaczyli 344 zgłoszeń o zagrożeniach występujących w okolicy. pobad 170 z nich potwierdziło się.

Najwięcej zagrożeń dotyczyło nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz przekraczania dozwolonej prędkości.

Najczęściej punkty naniesione na mapę mają kolor zielony lub żółty. Ten pierwszy oznacza nowe zawiadomienie, drugi - zgłoszenia w trakcie weryfikacji. Potwierdzone przez policję zagrożenie otrzymuje kolor czerwony. Mieszkańcy mogą złożyć jedno doniesienie dziennie z jednego urządzenia (z jednego numeru IP). Wszystkie zgłoszenia są anonimowe.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.