Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczne Ferie” na Warmii i Mazurach. Podsumowanie policyjnych działań

Ferie zimowe przeszły do historii, uczniowie wrócili do szkół. Policjanci podsumowali dwa tygodnie wzmożonych działań. Na Warmii i Mazurach było bezpiecznie.

Jak co roku warmińsko- mazurscy policjanci dbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas zimowej przerwy międzysemestralnej. Kiedy policjanci ruchu drogowego nadzorowali sytuację w ruchu drogowym, policyjni profilaktycy spotykali się z dziećmi, by utrwalać zasady bezpieczeństwa. Wspólne działania pionów prewencji i ruchu drogowego zawsze mają jeden, wspólny cel - by ferie na Warmii i Mazurach były czasem dobrej, bezpiecznej zabawy. W tym roku dołożyliśmy wszelkich starań, by rzeczywiście tak było. Cel został osiągnięty- podczas tegorocznych ferii na Warmii i Mazurach nie doszło do poważnych, nieszczęśliwych wypadków z udziałem dzieci.

Bezpiecznie ferie na drogach

W czasie ferii patrole ruchu drogowego dbały o bezpieczeństwo na drogach naszego regionu. Funkcjonariusze zwracali uwagę na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, wykonujących niebezpieczne manewry i łamiących przepisy prawa. Sprawdzali stan trzeźwości kierujących, przyglądali się, w jaki sposób przewożone są dzieci. Zwracali uwagę na zachowania osób pieszych, a także, jak co roku – kontrolowali autobusy.

W trakcie działań policjanci drogówki skontrolowali ponad 13500 pojazdów oraz blisko 140 autobusów. Najwięcej ujawnionych wykroczeń dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Takie wykroczenie popełniło 2565 kierujących. Blisko 200 wykonywało na drodze niebezpieczne manewry- takie jak nieprawidłowe zawracanie, wyprzedzanie, omijanie czy cofanie. W 450 przypadkach podczas kontroli policjanci stwierdzili niestosowanie środków bezpieczeństwa ruchu drogowego w pojazdach tj. pasów bezpieczeństwa i fotelików ochronnych dla najmłodszych pasażerów.

Funkcjonariusze zatrzymali 100 kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu, 64 z nich popełniło przestępstwo.

Podczas kontroli autobusów policjanci zwracali uwagę na stan techniczny tych pojazdów. Na 138 skontrolowanych autobusów funkcjonariusze odnotowali 25 nieprawidłowości dotyczących m.in. niesprawnych hamulców, niewłaściwego ogumienia, braku tachografu czy innych. W związku z tym policjanci zatrzymali 13 dowodów rejestracyjnych.  

Od 19 stycznia do 4 lutego na warmińsko- mazurskich drogach doszło do 43 wypadków drogowych, 6 osób zginęło a 53 zostały ranne. Policjanci odnotowali 732 kolizje drogowe.

Edukacja dzieci, edukacja rodziców- razem dla bezpieczeństwa

Do działań „ Bezpieczne ferie” policjanci przygotowują się już na wiele tygodni przed faktycznym rozpoczęciem ferii zimowych. To wtedy policyjni profilaktycy spotykają się zarówno z uczniami jak i ich rodzicami. Przed rozpoczęciem ferii na Warmii i Mazurach policjanci przeprowadzili blisko 1745 zajęć edukacyjnych z uczniami, oraz 90  z ich rodzicami.  Przestrzegali przed zagrożeniami, informowali jak poradzić sobie w trudnej sytuacji, na co zwracać uwagę, czego unikać.

Podczas ferii funkcjonariusze z prewencji i dzielnicowi nie zwolnili tempa – w trakcie tego czasu przeprowadzili w naszym regionie 270 spotkań na temat bezpieczeństwa. Oprócz działań profilaktycznych kontrolowali także palcówki zorganizowanego wypoczynku dzieci. Policjanci przeprowadzili blisko 100 takich kontroli. Jednak w większości tych kontroli, policjanci nie odnotowali poważniejszych wydarzeń. Oby tak w przyszłym roku - trzymamy kciuki.

mk/kw